MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rękodzieło wzorowane na tradycjach ludowych. Te niepowtarzalne rzeczy powstają w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej. Idealne na prezent!

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Biżuteria z koralików, misterne koronki, haftowane dekoracje, wyroby z gliny, lalki motanki, świąteczne ozdoby – łączy je jedno. Ręczne wykonanie i inspiracja ludowymi tradycjami. Jeśli szukacie pomysłu na prezent, nie tylko pod choinkę, zajrzyjcie do Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej.

Etnocentrum, mieszczące się w zabytkowym, przebudowanym budynku dworca PKP, to miejsce w Krośnie, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością. Znajdziemy tu rękodzieło wzorowane na dawnych tradycjach ludowych. Zajęcia dla dzieci młodzieży, dla dorosłych i seniorów bazują na tradycyjnych metodach wykonywania dawnych ozdób. Jest też możliwość, aby nabyć wyroby rękodzielników na miejscu.

Krywulki, koronki, lalki-motanki

W sklepiku Etnocentrum uwagę zwraca piękna biżuteria koralikowa. Ze szklanych kuleczek powstają kolczyki, bransoletki, krywulki, pierścionki.

- Biżuteria użytkowa zwyczajowo jest wykonywana na podstawie ludowych motywów dekoracyjnych, a więc na podstawie motywów roślinnych, kwiatowych lub prostych form geometrycznych - opowiada Paulina Pabis-Boczar, animator kultury regionalnej z Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej.

Ciekawą pamiątką dla miłośników tego typu rękodzieła może stać się krosno do tkania biżuterii koralikami, które można zakupić na miejscu.

Kobietom spodoba się nie tylko biżuteria. Czapki i torebki robione na drutach i na szydełku mogą zupełnie odmienić codzienną stylizację, dodając jej oryginalności.

Wśród rękodzielniczych wyrobów są koronkowe serwety. Zachwycają misterne świąteczne ozdoby z koronki: bańki choinkowe i aniołki. Dekoracją domu może stać się także lniana poszewka z koronkową naszywką lub obrazek wykonany haftem krzyżykowym.

Na półkach znaleźć można także wyroby z gliny – kolorowe ptaszki, które po dolaniu odrobiny wody do środka i dmuchnięciu w gwizdek, zaczynają pięknie świergotać. Dla dziecka prezentem mogą być lalki motanki. W sklepiku Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej można nabyć gotową lalkę lub zestaw do samodzielnego przygotowania laleczki.

Uwagę przykuwają także kolorowe, ceramiczne magnesy oraz te w różnych kształtach zrobione na szydełku. Natomiast drewniany magnes z wypalonymi lub wymalowanymi widokami z Krosna i okolic, na pewno będzie pamiątką na lata.

- Cechą wspólną wszystkich przedmiotów jest stawianie na ich materiał – im bardziej naturalny tym lepiej, tym bliżej dawnej tradycji ludowej - zaznacza Paulina Pabis-Boczar.

Większość przedmiotów jest wykonywana na miejscu, przez rękodzielników pracujących w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej lub współpracujących z placówką.

W sklepiku można też kupić pamiątki i drobne upominki: bawełniane torby, ceramiczne kubki, notesy, linijki itp.

Zakupy w sklepiku na miejscu są możliwe w godzinach otwarcia placówki. Można też zrobić je online, przez stronę internetową Etnocentrum [TUTAJ]

Warsztaty dla miłośników rękodzieła

W Etnocentrum można się także samemu nauczyć jak wykonywać przedmioty rękodzielnicze. Dla dzieci i młodzieży są m.in. zajęcia z tkactwa, malowania na drewnie, metod wykonywania tradycyjnych, ludowych ozdób. Dla dorosłych Podczas pracowni rękodzielniczych dla dorosłych – warsztaty robienia na drutach, sprawnego posługiwania się szydełkiem czy wykonywania kwiatów z bibuły.

- Wszystko po to, aby zachowywać i utrwalać techniki, które kiedyś stanowiły ważną część życia ludzi z regionu krośnieńskiego - mówi Paulina Pabis-Boczar.

Rękodzieło wzorowane na tradycjach ludowych. Te niepowtarzal...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto