Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krosno dostało dodatkowe pieniądze na projekty rozwoju lokalnego. Budżet miasta zaoszczędzi 1,3 mln złotych

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Aneks do umowy podpisali Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceszefowa resortu funduszy i polityki regionalnej i Tomasz Soliński, wiceprezydent miasta
Aneks do umowy podpisali Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceszefowa resortu funduszy i polityki regionalnej i Tomasz Soliński, wiceprezydent miasta Ewa Gorczyca
Dodatkowe 1,3 miliona złotych do trafi do Krosna na realizację przedsięwzięć w ramach programu „Rozwój Lokalny”. Aneks zwiększający budżet projektu podpisali Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceszefowa resortu funduszy i polityki regionalnej i Tomasz Soliński, wiceprezydent miasta.

Krosno jest jednym z 29 miast polskich, które w ramach wdrażanego od połowy 2019 roku programu „Rozwój lokalny”, otrzymało dofinansowanie na działania poprawiające jakość życia mieszkańców małych i średnich miast. Budżet programu z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego wyniósł ponad 122 mln euro.

Wsparcie można było wykorzystać na kompleksowe projekty obejmujące swoim zakresem m.in. ograniczanie bezrobocia, migracji zarobkowej do dużych miast, wspieranie przedsiębiorczości, wzmacnianie lokalnego rynku pracy, poprawę jakości powietrza (na przykład przejście na odnawialne źródła energii czy niskoemisyjny transport publiczny) oraz poprawę funkcjonowania administracji samorządowej.

35 przedsięwzięć w ramach projektu

Krosno stworzyło cykl przedsięwzięć pod nazwą „Kreujemy + Rozwijamy+ Ożywiamy + Stymulujemy + Nakreślamy + Odmieniamy = KROSNO”. Były to zarówno inwestycje, jak i projekty tzw miękkie (np. warsztaty, zajęcia, programy dla uczniów czy seniorów), w których partnerami miasta są różne organizacje, stowarzyszenia, fundacje i instytucje. Początkowo otrzymało na ich realizację ponad 17 milionów złotych. Teraz dojdzie jeszcze 1,3 miliona złotych.

Zwiększenie dofinansowania zostało potwierdzone aneksem do umowy, podpisanym przez wiceminister Małgorzatę Jarosińską-Jedynak i wiceprezydenta Krosna Tomasza Solińskiego. Stało się to przy okazji oficjalnego otwarcia Centrum Aktywności Młodzieży, jednego z już zakończonych zadań krośnieńskiego projektu.

- Zwiększenie finansowania oznacza, że teraz już 94 procent kosztów tego projektu będzie pochodziło ze środków norweskich, Islandii i Liechtensteinu, a tylko 6 procent będzie wkładem miasta. Tym sposobem będzie można zrobić więcej i lepiej. To dobra wiadomość dla mieszkańców, bo projekt „Rozwój lokalny” ma służyć właśnie im, odpowiadać na ich potrzeby - mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wiceprezydent Tomasz Soliński, który odpowiada za realizację projektu, podkreśla, że dzięki zwiększeniu dotacji w mieście będą możliwe inne działania, bo w budżecie zostaną pieniądze, które miasto dołożyło w wyniku postępowań przetargowych, gdy oferty wykonawców przekraczały założony budżet.

- Każda złotówka dodatkowa, która spłynie z ministerstwa jest dla nas ważna - mówi.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreśliła, że rywalizacja o fundusze w pilotażowym programie była duża, a Krosnu udało się wejść do grona 29 miast w Polsce, które pozyskały wsparcie. Zadeklarowała, że jeśli w programie powstaną oszczędności, to być może dofinansowanie dla Krosna jeszcze się zwiększy.

- Liczymy, że uda nam się tu dobić do 100 procent - żartował wiceprezydent Soliński.

Zaznaczył, ze krośnieński projekt jest bardzo rozbudowany i skomplikowany. To 35 przedsięwzięć o różnym charakterze.

- Mamy w nich aż dziewięciu partnerów, to pod tym względem jedyny projekt w Polsce w ramach funduszy norweskich - tłumaczył.

Niektóre przedsięwzięcia, jak Park Sensoryczny, CAM, ogólnodostępna wirtualna wielowymiarowa mapa Krosna, są już gotowe. Inne – jak bezpłatne zajęcia sportowo-rekreacyjne dla mieszkańców, warsztaty w Cechu Rzemiosł Różnych czy utworzenie parków kieszonkowych są w mniej lub bardziej zaawansowanej realizacji.

Największa inwestycja – ścieżka rowerowa wzdłuż Wisłoka – ma być gotowa na wiosnę.

- Mam nadzieję, ze pogoda będzie sprzyjać. Prace do końca marca muszą zakończone, bo później następuje rozliczenie programu - mówi wiceprezydent Soliński.

Fundusze norweskie i EOG to forma bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Norwegię i Liechtenstein nowym członkom Unii Europejskiej oraz krajom bałtyckim. W zamian za pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE mimo, że nie są jej członkami.

Polska już po raz trzeci korzysta z tych pieniędzy. Do dyspozycji na lata 2014-2021 miała 809 mln euro.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto