Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krosno przygotowuje się do dużej rekonstrukcji historycznej. Każdy może dołączyć do królewskiego orszaku

Redakcja
Tomasz Jefimow
„Wjazd Króla” to barwna rekonstrukcja historyczna: magistrat chce, by to wydarzenie, potraktowane nieco z przymrużeniem oka, na stałe wpisało się do kalendarza imprez odbywających się w Krośnie. Chce też, by zaangażowało się w nie jak najwięcej mieszkańców. Przygotowania już się rozpoczęły. W piątek odbędą się warsztaty szycia strojów.

W latach 2016 i 2017 mieszkańcy witali Jana Kazimierza. W tym roku zdecydowali o zmianie na tronie. Z wyboru krośnian 28 lipca do miasta zaproszona zostanie Jadwiga Andegaweńska.

W tym roku impreza ma nową formułę. Pierwszym jej etapem było trwające miesiąc głosowanie - wybierano głównego bohatera rekonstrukcji spośród czterech monarchów mających bezpośredni związek z Krosnem.

Byli to Kazimierz Wielki, Jadwiga Andegaweńska, Władysław Jagiełło i Jan Kazimierz. Jedyna w tym gronie monarchini zdetronizowała mężczyzn, otrzymując najwięcej głosów.

Jadwiga Andegaweńska, wnuczka Elżbiety Łokietkównej, była kobietą, która wyprzedzała swój czas. Koronowana na króla Polski dwa lata przed Jagiełłą, jako 13-latka wyruszyła z wyprawą na Ruś, a jej otoczenie było centrum elity intelektualnej kraju.

Przebywała w Krośnie (prawdopodobnie) w 1387 roku w czasie wyprawy na Ruś Czerwoną (Halicką) w celu odzyskania tej ziemi z rąk węgierskich. Jadwiga w marcu 1387 roku była we Lwowie oraz w Przemyślu, skąd przez Biecz wróciła do Krakowa w kwietniu - najkrótsza trasa wiodła przez Sanok i Krosno.

W 1397 roku potwierdziła nadanie gruntów miejskich dla klasztoru Franciszkanów oraz wyjęła klasztor spod władzy rajców miejskich, zakazując radzie i burmistrzowi ingerowania w sprawy klasztorne pod karą 1000 florenów na rzecz skarbu oraz 100 florenów na rzecz starosty.

Rekonstrukcja będzie nawiązywać do jej wizyty w mieście. Imprezy będą odbywać się na krośnieńskim Rynku i na terenach zielonych przy hali MOSIR.

W programie znajdą się m.in. animacje, spektakle, pokazy, miasteczko jak z epoki, konkursy i drużynowe potyczki mieszkańców, rywalizujących w zbijaniu pachołka, rzucie podkową w turka, pleceniu warkoczy z cebuli lub czosnku, cerowaniu dziur w ubraniu, szukaniu monet w zbożu, toczeniu beczki, biegu ze stągwiami, przeciąganiu wozu, znajomości właściwości ziół czy toczeniu główki kapusty drewnianym kołkiem.

Magistrat zachęca mieszkańców, by wzięli udział w tym wydarzeniu. Nie tylko jako obserwatorzy, ale np. członkowie królewskiego orszaku. Mile widziane są stroje z epoki. Dlatego jednym z etapów przygotowań są warsztaty szycia strojów historycznych.

Odbędą się one w piątek (23 marca) w pracowni krawieckiej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 przy ul. Podkarpackiej 16, w godz. 14.30 - 17.

Zajęcia poprowadzi Gabriela Glinianowicz - kostiumolog historyczny, autorka setek strojów na potrzeby rekonstrukcji historycznych, filmowych produkcji, teatralnych spektakli czy muzealnych ekspozycji. Współpracowała z Karpacką Troją w Trzcinicy, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, skansenem w Sanoku.

- Planujemy w trakcie wydarzenia konkurs na najciekawszą stylizację damską i męską - zapowiada Agnieszka Kaszczyszyn z Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, które odpowiada za oprawę imprezy.
_________________________________________________________________________________________
Zobacz też jak w ub. roku mieszkańcy Krosna witali JKM Jana Kazimierza

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto